Yılmaz Sunucu Köşe Yazıları

yilmaz sunucu
29.11.2014

ANLAMAK ANLATMAK ANLAŞMAK

Çocukları sever misiniz? Çocuklarla konuşur musunuz? "İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır," denir. Konuşurken siz hangi dili kullanıyorsunuz.Karşınızdaki kişi ile konuşurken ana diliniz aynı olsa da o konuşmadan da onunla anlaşabilir misiniz? Beden dili diye bir kavram var biliyorsunuz değil mi? Şimdi bazı sorular sıralayayım.
1-Otobüs Durağındaki bir kişiye "....... numaralı otobüs geçti mi?" diye sorsanız. O da biraç kez başını sallasa ne anlarsınız.? Bu kez "... numaralı arabanın gelmesine kaç dakika var?" deseniz bu kez durakta ki kişi dudaklarını bükerek omuzlarını kaldırsa ne anlarsınız. Bu örnekleri uzatabiliriz. Bu yöntem bir şekli ile anlaşmak, konuşmak yöntemi midir?.
Oysa ki konuşmak insanlara özgüdir.
Şimdi de şunu düşünelim ;
İki, üç yaşlarında bir çocuğu kucağımıza alıp havalara atıp tutarak en sonunda kollarını bacaklarını skıştırıp yanaklarından şapur şupur öpsek "Ben seni çok seviyorum," desek sizce çocuk ne yapar?
Bana göre çocuk yüzünü buruşturarak eli ile yüzndeki tükürükelri silerek sizden kaçmaya çalışır. Hatta "Anne !..." diye ağlayarak sığınacak bir güven arar.
Bir de şunu denesek;
Çocuğun iki elini elimizle tutarak, dizlerinizi kırıp gözlerimizi onun gözleri hizasına getirip ,
"Ben seni çok seviyorum," desek sizce bu kez çocuk ne yapar?
İnanın ki bu kez çocuk ben de seni diyerek iki kollarını açıp boynunuza sarılacaktır İsterseniz bir deneyin. Önemli olan karşınızdaki kişinin yaşı toplumsal düzeyi ne olursa olsun onunla ayni düzlemde ayni dili konuşup anlaşmaktır.
Siz ne anlatırsanız anlatın anlattıklarınızın değeri karşınızdakini anladığı kadardır.
İster ana dilinizle ister beden dilinizle taşı toprağı ,yaprağı çiçeği, kurdu kuşu, tüm bireyleri gözünüzle ve gönlünüzle seversek onlarla dilimizden sözcükler dökülmeden de anlaşabiliriz.
Siz bu güne dek ülkemizimn güzelliklerini yaratan toplumsal mozağimizin ezgilerinden hangilerini dinlediniz?
Hangi ülkenin ve hangi etnik yapının olursa olsun türkülerin dili tektir.

Türkülerdeki sözcükler sizin ana dilinizde olmasa da farklı dillerde bir türkü dinleyin.

İnanın o ezgideki doku sizi de saracaktır.

Renklerin uyumu doğanın güzelliklerini, ülkelerdeki farklılıkların uyumuda o ülkenin güzelliğinde var.

Ülkemizdeki Bitmez tükenmez güzellikleri kerkesin görebilmesi dileği ile...