Yılmaz Sunucu Köşe Yazıları

yilmaz sunucu
21.04.2015

SARAYIN BAHÇESİNDEKİ ÇAMLARDAN ÇOK GÜZEL KASNAK OLURMUŞ

Padişahın oğlu bir gün ormanda gezerken güzeller güzeli bir kızla karşılaşır. Ona aşık olur. Ertesi gün yeniden ormana gezmeye çıkar. Ne yazık ki o kızı göremez.

Ertesi gün gene ormana çıkar, gene göremez. Bu uğraş günler sürer. O kızla bir daha karşılaşmayınca yataklara düşer. Babası konuyu öğrenince; " Tiz o kızı bulun getirin." der. Atlılar ulaklar çıkar. Sonunda kızı bulurlar. Ama kız çadırda yaşayan bir kızdır. Çadırda yaşayan kız ile padişahın oğlu evlenir. Artık kız sarayın başköşesindedir. Bir dediği iki edilmez. Ağzından çıkan her söz buyruktur. Hemen yerine getirilir. Güzeller güzeli o kıza sahip olan ağır ağır iyileşmeye başlar. Artık el ele, kol kola sarayda dolaşmaya başlarlar. Yataktan kalkmıştır ama bu kez gelin hanım yatağa düşmüştür. Anasını , babasını ,obasını çadırını özlemiştir. Yatağa düşen karısının günler sonra veliaht koluna girer sarayın penceresine doğru beraberce yaklaşırlar. Veliaht baharın gelişini doğanın uyanışını eşine göstermek ister. Başlar konuşmaya ;

"Güzelim bak şu ağaçlara çiçeklere doğanın canlanması ne de güzel değil mi?" diye sorar. Gelin hanım o anda dalıp gider. Gözleri buğulanır. Gözünden iki damla göz yaşı dökülür. Veliaht dalıp giden ötelere bakan eşine sorar;

"Söyle güzelim ne istersen iste onu hemen yerine getireyim. Daha olmazsa babama bilgi vereyim. Özel ferman çıkartayım," der. Dalıp giden gelin hanım veliahta istemini ta uzaklardaki çam ağaçlarını göstererek; " Şu ağaçlara bak. Şu çam ağaçlarına bak. Çam ağaçlarından ne de güzel elek kasnak olur değil mi? Hadi bahçeye çıkalım. O ağaçlardan birlikte elek kasnak yapalım," diyerek obasında çadırında yaşadığı günlerin özlemini anlatır.

Bilginiz olsun. Sarayın bahçesindeki o güzelim çam ağaçlarından çok güzel elek kasnak olurmuş. Güzeller güzeli saraydaki o güzel kız veliahta rica etmiş. "Birlikte sarayın bahçesindeki o çam ağaçlarından elek kasnak yapalım," demiş.

Sonuç ne olmuş bilmiyorum .

Bu bir söylence .

Ben bu söylenceyi ilk baskısını 1996 yılında yaptığım GÜNAH YAZMA ALLAHIN isimli yapıtımdan aldım.

Yeni bir yazı değil..

Gene de siz siz olun eyvah dememek için önünüze çıkan seçimlerinizde çok dikkatli olun. Benden söylemesi. Hadi bakalım. Kolay gelsin.

İyi seçimler . . .